KALENDARIUM

/od 1910 do 1951 r.- na podstawie zapisów z pierwszej kroniki szkoły/

1910

Otwarcie szkoły w Załężu. Nauka odbywała się w wynajętym budynku, a pierwszym przewodniczącym Rady Szkolnej został ks. Stanisław Gryziecki, proboszcz rzeszowskiej Fary.

1912

Zorganizowanie jednoklasowej szkoły w Załężu.

1913

Powołanie stałego nauczyciela – pana Jana Ziemiańskiego.

1914

Wybuch pierwszej wojny światowej przerywa budowę nowej szkoły w Załężu.

1916

1 września nauka rozpoczęła się w wynajętej sali opustoszałego pałacyku hrabiego Romana Potockiego.

1920

Otwarcie przy szkole kuchni, która wydawała dzieciom obiady. Kuchnia działała do 1922 roku.

1924

Z inicjatywy kierownika szkoły – Jana Ziemiańskiego – odbyły się przedstawienia amatorskie, z których dochód w wysokości 150 złotych przeznaczono na fundusz budowy szkoły.

1925

1 września naukę rozpoczęto już w nowym budynku, do użytku oddano najpierw jedną salę lekcyjną.

1929

Rząd przeznaczył 10 tysięcy złotych na wykończenie budynku szkoły.

22 września odbyło się poświęcenie nowej szkoły przez księdza prałata Michała Tokarskiego. W uroczystości wziął udział m.in. inspektor szkolny krajowy Michał Mróz.

11 października zorganizowano uroczystość ku czci generała Kazimierza Pułaskiego.

19 października szkoła uczciła swego patrona – świętego Jana Kantego.

1935

12 maja mieszkańcy Załęża oraz uczniowie szkoły wzięli udział w nabożeństwie żałobnym po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego.

1936

Przedstawieniem amatorskim szkoła uczciła dzień imienin Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego.

W marcu odbyła się uroczysta akademia ku czci śp. Józefa Piłsudskiego.

W październiku zorganizowano uroczystości poświęcone patronowi szkoły – św. Janowi Kantemu.

1937

Wycieczka szkolna do Leżajska.

11 listopada wystawiono przedstawienie pt. W starym dworze, z którego dochód przeznaczono na dożywianie dzieci (skorzystało z niego 40 uczniów, które otrzymały bułkę, herbatę lub kawę)

1938

Wycieczka szkolna do Tyczyna, Borku Starego i Nowego, Błażowej, Hyżnego i Nieborowa.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego zaszczyciła swa obecnością właścicielka wsi Załęże – hrabina Tarnowska.

W listopadzie – w 20. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – przy kapliczce odbyło się uroczyste nabożeństwo „modły za Polskę i Prezydenta”, a w domu ludowym – przedstawienie Tobie, Polsko.

1939

Wybuch drugiej wojny światowej, aresztowanie kierownika szkoły Jana Ziemiańskiego i nauczycielki – Marii Hermachówny. Po opuszczeniu  aresztu kierownika przeniesiono do Zabratówki, a nauczycielkę – do Kolbuszowej.

W październiku szkoła była zajęta przez wojska niemieckie.

Nowym kierownikiem szkoły został na krótko pan Jaszczuk, po nim funkcję tę pełnili pan Doskocz i pan Marian Tralka.

1944

1 września powrócił do szkoły dawny kierownik – Jan Ziemiański.

6 grudnia zorganizowano przedstawienie i wieczór świętego Mikołaja. Dochód z uroczystości przeznaczono na zakup godła państwowego i kredy.

1946

Wycieczka szkolna do Malawy, Krasnego, Łańcuta i Boguchwały.

W październiku zorganizowano uroczystości ku czci patrona – św. Jana Kantego.

1947

Powołanie siedmioklasowej szkoły w Załężu.

Wycieczka szkolna do Boguchwały – zwiedzenie szkoły, fabryki porcelany i cegielni.

1951

1 czerwca odbyła się wycieczka uczniów do Łańcuta.

1 września nowym kierownikiem szkoły został pan Bronisław Hrycko.