Strona główna

Kontakt Aktualności Ogłoszenia Galeria

 

Gazetka szkolna 

"To i Owo"

Najważniejsze wydarzenia

z historii gazetki szkolnej „To i Owo”

 

o  Pierwszy numer „To i Owo” ukazał się 24 lutego 1993 roku. Opiekunami młodych redaktorów zostali: pani Elżbieta Szara i pan Tomasz Noworól.

 

o  W I Wojewódzkim Konkursie Gazet Szkolnych, zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie w roku szkolnym 1994/95, nasza gazetka zdobyła wyróżnienie. W nagrodę otrzymaliśmy dyplom i trzytomowy „Słownik języka polskiego”.

 

o  14 marca 1995 roku w Rzeszowie odbył się finał konkursu zorganizowanego przez Sanepid i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie na najciekawszą gazetkę poświęconą problematyce HIV/AIDS. „To i Owo” zdobyło wyróżnienie, a uczniowie – redaktorzy otrzymali cenne nagrody książkowe.

 

o  26 kwietnia 1995 roku w Rzeszowie odbyły się warsztaty dziennikarskie pt. „Makietowanie gazety”. Wzięli w nich udział redaktorzy gazetki „To i Owo”: Aneta Leśko, Agnieszka Bałchan i Barbara Bereś.

 

o  Kolejny sukces! 31 maja 1995 roku w Bibliotece Miejskiej w Łańcucie podsumowano konkurs pt. „Rodzina, o jakiej marzę”, zorganizowany przez Archidiecezję Przemyską. Pierwsze miejsce w konkursie literackim zajął uczeń naszej szkoły Krzysztof Kaczka z zespołem redakcyjnym gazetki „To i Owo”.

 

o  7 czerwca 1995 roku z okazji wydania 25. numeru w naszej szkole odbyło się spotkanie byłych i obecnych redaktorów pisemka.

 

o  24 kwietnia 1996 roku w budynku V Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie młodzi redaktorzy odbierali kolejne nagrody. Tym razem za zajęcie 3. miejsca w drugiej edycji konkursu na gazetkę o tematyce HIV/AIDS.

 

o  Współpracowaliśmy z redakcjami innych szkolnych gazetek i za ich zgodą zamieszczaliśmy niektóre artykuły w naszym piśmie. Rubryka ta nosiła tytuł „Przeglądamy szkolne łamy”.

 

o  W roku szkolnym 1995/96 nasza gazetka wzięła udział w II edycji Konkursu Gazet Szkolnych o laur „Złotej Stopki”. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 14 lutego 1996 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. I znów odnieśliśmy sukces. Gazetka „To i Owo” zajęła II miejsce i zdobyła „Srebrną Stopkę”. A rywalizowaliśmy z kilkudziesięcioma najlepszymi gazetkami szkolnymi . W nagrodę otrzymaliśmy elektroniczną maszynę do pisania i aparat fotograficzny. W imieniu młodych redaktorów nagrody odebrali Wiktoria Drzewicka i Piotr Leśko.

 

o  10 kwietnia 1998 roku redaktorzy gazetki „To i Owo” mieli okazję poznać pracę dziennikarzy radiowych podczas odwiedzin w „Radiu Rzeszów”.

 

o  W lutym 1998 roku obchodziliśmy jubileusz pięciolecia gazety. Z tej okazji odbyło się spotkanie byłych i obecnych redaktorów pisemka,  a podczas dyskoteki zorganizowano konkurs „Co wiesz o gazetce To i Owo?”.

 

o  18 marca 1998 roku zorganizowano kolejną wycieczkę dla redaktorów pisma. Tym razem zwiedzili Rzeszowskie Zakłady Graficzne i „od kuchni” obserwowali proces druku książek i gazet.

 

o  W listopadzie 1998 roku wydano specjalny numer gazetki, który wziął udział w konkursie pt. „Jestem sobą, wybieram wolność”, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Krasnem. Młodzi redaktorzy otrzymali interesujące książki, a dwie uczennice (Agnieszka Pelc i Ewelina Smereczyńska) zdobyły indywidualne nagrody za prace literackie zamieszczone w „To i Owo”.

 

o  12 maja 1999 roku redaktorzy szkolnej gazetki „To i Owo” odwiedzili redakcję dziennika „Super Nowości”. Poznali drogę, jaką musi przejść gazeta od pomysłu redaktora do gotowego negatywu, który zostaje przesłany do drukarni.

 

o  W marcu 2000 roku ukazało się specjalne wydanie „To i Owo”, tym razem w całości poświęcone Wielkiemu Jubileuszowi 2000 roku. Nasza gazetka wygrała szkolny finał konkursu „Znaczenie 2000 lat chrześcijaństwa w historii i kulturze narodu polskiego”.

 

o  Obecnie „To i Owo” jest dwumiesięcznikiem, redagowanym przez uczniów klas IV-VI. Do pracy włączają się często także młodsi uczniowie. Zachęcam wszystkich czytelników gazetki do współpracy i przygotowywania materiałów i artykułów do następnych numerów naszego szkolnego pisma!

 

 
 
 
 

 

(C) Szkoła Podstawowa Nr 6 w Rzeszowie